מאידיי http://euromayday.org Tue, 20 Oct 2020 17:10:25 +0000 he-IL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.2 המשבר בטיפול באוכלוסיה המזדקנת http://euromayday.org/%d7%94%d7%9e%d7%a9%d7%91%d7%a8-%d7%91%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%95%d7%9c-%d7%91%d7%90%d7%95%d7%9b%d7%9c%d7%95%d7%a1%d7%99%d7%94-%d7%94%d7%9e%d7%96%d7%93%d7%a7%d7%a0%d7%aa/ Tue, 20 Oct 2020 17:09:56 +0000 http://euromayday.org/?p=30 [...]]]> כולם מדברים על המשבר במערכת הבריאות, בחוסר התקציבים והתקנים, בסכנה הממשית לקריסה שלה כמו גם לצפיפות שמאפיינת אותה ובטיפול החלקי והלקוי עוד לפני משבר הקורונה. אך ישנו תחום שבו כמעט ולא מדברים על המשבר העמוק שקיים בו והוא כל המערך הסיעודי. כמו כל מדינת עולם המערבי גם בישראל האוכלוסיה הולכת ומתבגרת וכאשר אנשים מזדקנים הם נצרכים לתמיכה אך אף אחד לא באמת מצפה כי המדינה תסייע לו בטיפול בהוריו ואף אחד מההורים לא היה רוצה להגיע לבית אבות ממשלתי. בחלק מבתי האבות התקציב בקושי מספק לתזונה ראויה לדיירים והמטרה היא לאייש את התקן המינימלי ביותר לצוותים. על העובדים במשמרות יש עומס רב שמאפשר להם לספק במקרה הטוב טיפול בסיסי בלבד בדיירים. כמובן שיש לכך השלכות על מקלחות, החלפת חיתולים למבוגרים עקב בריחות שתן, החלפת מצעים במיטות, טיולים וכדומה. מן הסתם שמצבים כאלו יכולים להביא להזנחה של חולים שעלולים למצוא את עצמם שוכבים בשתן ובצואה זמן לא מבוטל. כמו במערכת הבריאות גם במערכת הסיעודית כאשר יש עומס נפשי ופיזי רב על העובדים, אפילו אלו שנכנסו לתחום עם שליחות גדולה נעשים אדישים עם הזמן ועוברים מיחס רגשי נפשי ליחס פיזי בלבד במקרה הטוב כלפי הקשישים. הקשישים מצדם מאבדים את המורל ואת המשמעות בחייהם ומצבם הנפשי והבריאותי מתדרדר במהירות עד למוות עוד לפני הסיכון שבקורונה.

להזדקן בכבוד

רובנו נחשפים לכך רק מדי פעם כאשר מתפרסמים בתקשורת סיפורים מזעזעים על הזנחה או התעללות בבתי אבות כאלו. משרד הבריאות מבטיח להגביר את הפיקוח ובפועל מעט נעשה, הרי אפילו את הפיקוח על בתי החולים הוא מתקשה לבצע. כמובן שהפתרון המומלץ יותר כמו במערכת הבריאות בה הגיעו למסקנה בצורך באשפוז ביתי כדי לחסוך תחלואה ומוות וכן גם כדי להקל על המערכת, הוא לעבור לטיפול בבית. אך פתרון זה זמין רק למי שהפרוטה בכיסו ודורש משאבים כלכליים ונפשיים לא קטנים במיוחד במקרים בהם הקשיש או הקשישה אינם סיעודיים ומסוגלים להתנהל במשהו בעצמם. ציוד רב נדרש להתאמות כגון כסא רחצה לאמבטיה, מיטה מתכווננת, כיסא גלגלים לפעמים, כריות לפצעי לחץ ועוד אביזרים שונים.

ישנם גם פרויקטים יפים בהם מאפשרים לקשישים לתרום לחברה בצורה חיובית כגון חניכה בין קשישים לילדים או נוער או לחלופין פרויקטים שמעודדים אותם ליצור קשרים חברתיים ולעסוק בפעילות ספורטיבית מה שמוסיף להערכה העצמית ולתחושת המשמעות ומשפרות את המצב הנפשי והבריאותי שלהם דרך הטיפול בבדידות ובמשמעות. אך כאמור אין בכך פתרון אמיתי לטיפול הפיזי הנדרש וקשה לראות כיצד הפתרון מגיע מהממשלה.

]]>
מה זה תיקון הנשמה לפי האר"י? http://euromayday.org/%d7%9e%d7%94-%d7%96%d7%94-%d7%aa%d7%99%d7%a7%d7%95%d7%9f-%d7%94%d7%a0%d7%a9%d7%9e%d7%94-%d7%9c%d7%a4%d7%99-%d7%94%d7%90%d7%a8%d7%99/ Mon, 14 Sep 2020 01:41:00 +0000 http://euromayday.org/?p=24 [...]]]>
תיקון הנשמה לפי האר"י

המושג 'תיקון הנשמה' או 'תיקון הנשמה הכללי' הוא מושג שכולנו שמענו עליו, אבל נדמה שזה לא מושג שקשור אלינו בשום צורה, רחוק מההבנה, ובכלל אין צורך לחשוב עליו יותר מדי. לפני שאפשר לקבוע דעה כזו לפחות צריך לדעת במה מדובר. מה זה בכלל תיקון הנשמה הפרטי ומה זה תיקון הנשמה הכללי?
לפני שנדון בנושא הזה, הנה סיפור קצר הממחיש את הנושא. בשנות ה-60 המאוחרות של המאה ה- 20 עסק מספר מדענים קטן במשרד ההגנה של ארצות הברית בפיתוח רשת תקשורת, שלימים נודעה כרשת האינטרנט. עד שנות ה-90 מעט מאוד אנשים שמעו עליה, אני זוכר שראיתי דף אינטרנט בפעם הראשונה, זה היה בשנת 1995, הדף לא היה מרשים, עלה באיטיות, האדם שהראה לי אותו התלהב מאוד, ואני, בכלל לא היה לי מובן בשביל מה צריך את כל זה ועל מה ההתלהבות הגדולה. בשנות ה-2000 כבר החל שימוש נרחב ברשת, עוד ועוד ארגונים עסקיים, החלו להשתמש בה, והיא צברה פופולריות. בשנת 2007 יצא לעולם האייפון הראשון שגרם למהפכה הסופית. כיום יש כ-4.5 מיליארד משתמשי אינטרנט בכל העולם כלומר כ-60 אחוז מהאוכלוסיה העולמית משתמשים באינטרנט באופן פעיל, צורכים שירותים ומידע על בסיס יומי. מי שלא מחובר לאינטרנט, חי בעולם מאוד מוגבל. הוא כבר אינו מתאים לחיים בעולם המודרני. רוב האנשים שהתחברו לרשת האינטרנט עשו זאת ב-13 השנים האחרונות.
איך כל זה קשור לתיקון הנשמה? כולנו מחוברים כרגע לנשמה אחת גדולה, שנקראת הנשמה הכללית, אבל לא מרגישים זאת בגלל שהקשר שלנו לנשמה הכללית שבור, לכן, כדי להתחבר מחדש לנשמה הכללית הנשמה הפרטית שלנו צריכה לעבור תיקון. ישנם אנשים שחוקרים את הנושא כבר אלפי שנים. הם נקראים מקובלים. לפי המקובלים אנחנו נמצאים בנקודה שבה כולנו נתחיל להתחבר לנשמה הכללית, כל אחד ואחד יעבור תיקון פרטי ויתחבר אליה. ככל שיותר אנשים יתחברו אליה, כך היא תהיה יותר גדולה ומשמעותית בחיינו, בדיוק כמו האינטרנט. המצב שלנו כלפי תיקון הנשמה הוא
כמו המצב של האינטרנט בשנות ה-90, יש כבר כמות קטנה יחסית של אנשים שמתעסקים בזה בפועל, מבינים את החשיבות, ופועלים בכדי להתחבר לנשמה הכללית.
כמו בשימוש באינטרנט, יש מספר קטן של חלוצים שפורצים את הדרך ואחר כך מצטרפים שאר האנשים. למרות שכרגע זה לא נראה דבר חשוב זה יכול לקרות במהירות שיא, האנשות בנתה את רוב האינטרנט ב-15 השנים האחרונות, כמה מהר נוכל לבנות את הנשמה הכללית? זה כבר תלוי בחשיבות שאנחנו נייחס לתיקון הנשמה.

האר"י הקדוש כמו כל גדולי המקובלים הסביר כי תיקון הנשמה תלוי בקיום תורה ומצוות במובן הרוחני – כלומר ביצוע פעולות תיקון פנימיות בלב שמשנות את השנאה שבנו לאהבה, אלו נקראות מצוות ואז האור שמגיע ומתקן את היחס שלי לזולת נקרא תורה, האור העליון. האר"י לימד את תלמידיו את הקבלה בצורה חדשה ופורצת דרך, פתאום הם יכלו להבין את מבנה העולמות ומבנה הנשמה, כיצד היא נשברה וכיצד נוצר החושך במציאות ומה עליהם לעשות כדי להתקדם רוחנית.

http://www.kab.co.il/kabbalah/%D7%94%D7%90%D7%A8%D7%99-%D7%94%D7%A7%D7%93%D7%95%D7%A9

]]>
מה זה ט"ו באב? http://euromayday.org/%d7%9e%d7%94-%d7%96%d7%94-%d7%98%d7%95-%d7%91%d7%90%d7%91/ Sun, 02 Aug 2020 01:49:00 +0000 http://euromayday.org/?p=17 [...]]]> מה ידוע לנו על ט"ו באב?זה חג או איזה מנהג קדום של היהדות או לא ולמה לא למדנו על החג הזה בבית הספר?אני גיליתי את החג רק בחיי הבוגרים,הכרתי את יום האהבה הלועזי והיה שלב שחשבתי שזה אותו יום – כמה נורא! במקור ט"ו באב זהו תאריך ביהדות המציין מועד של פיוס ונחמה במשנה מתואר המועד כיום שבו בנות ירושלים יצאו לכרמים בריקוד ומחולות למצוא שידוך. הסבר נוסף הוא בניית בית המקדש השלישי העתיד להבנות בט"ו באב,משום שכל החורבנות שהיו בט' באב נתקנו בט"ו באב אז גם בית המקדש ייבנה בט"ו באב,מקור נוסף מביא הסבר שזהו חג חקלאי קדום-יום ציון לסוף הקציר ואחר מציע שזהו היה יום הבציר,היום האחרון שבו ניתן לנטוע עצים.

אז ט"ו באב זהו חג ביהדות ממש כמו כל חג אחר אך משום מה לא מקבל את הבמה הראויה לו ונדמה שהסיבה היא דווקא לשם החג המזוהה עימו – חג האהבה או כמו שחג זה מובא במקורות חג אהבה  ונחמה. זה היה אמור להיות החג הכי כיפי ושמח ולמרות זאת רב הנסתר מהגלוי בכל הקשור לחג זה. אנו מכירים את החג כיום האהבה שבו אנו קונים מתנות לאוהבים ובעיקר הצעירים שבינינו שעדיין מחזרים ומתחזקים את שלהבת האהבה ודואגים להביע את הרגשתם לבני הזוג. אבל בעצם מה אנו חוגגים ומה זה אהבה? מושג מסובך לא פחות מחקר המוח, או שמא הכי פשוט שיש כמו שאימא אוהבת את ילדיה? היא לא חושבת על כך כלל היא פשוט אוהבת אותם, היא מרגישה בלב ויודעת בשכל, אבל כמובן כשמדובר באהבה לאחרים זה לא כל כך פשוט כמו אימא לבנה ולרוב אנו לא יודעים לפרש מהי אהבה. כשאנו מתארים מהי אהבה הכל נראה טוב מכיל ומאפשר מרחב אין סופי לצד השני אבל האם זה באמת כך? מה קורה כשהקנאה פתאום מופיעה? לאן אותו מרחב נעלם? או אם אנחנו מרגישים שאנו נותנים יותר מהשני בקשר? איפה ההכלה ההתחשבות וההבנה?

לא סתם אנו רודפים אחר האהבה כל חיינו, אולי בגלל שהיא כלל לא מושגת או בגלל שאנו לא יודעים היא אהבה. אנו האנושות, יצורים אנוכיים, הדואגים רק לעצמנו ,כן כן רק לעצמנו, כי גם כשאנו דואגים לאחר אנו בעצם דואגים לעצמנו. גם אם אנו מביעים את יחסנו החם והעוטף למישהו אנו בכך דואגים שאנו נרגיש טוב ויהיה לנו נעים. לא תמיד קל לנו לקבל עמדה זו אבל ההסבר הזה נראה לי הרבה יותר הגיוני מהיכולת של משהו לאהוב מישהו אחר ללא מניע נסתר וכן גם כאן יש לנו תמיד מניע נסתר למרות שכולנו נכחיש זאת. בכל מקרה אני בעד יום האהבה למרות שאני לא יודעת בדיוק מהי אהבה ועד שנדע נמשיך להביע את אהבתנו בצורה חיצונית ובמחוות קטנות בצורת שוקולדים.

]]>
שונאת גורדי שחקים http://euromayday.org/%d7%a9%d7%95%d7%a0%d7%90%d7%aa-%d7%92%d7%95%d7%a8%d7%93%d7%99-%d7%a9%d7%97%d7%a7%d7%99%d7%9d/ Tue, 28 Jul 2020 01:40:00 +0000 http://euromayday.org/?p=14 [...]]]> שונאת גורדי שחקים, שונאת מגדלים פורחים באוויר, שונאת את בית המקדש, שהפך להיות ורסיה מאוחרת של מגדל בבל. בכל זאת אני באבל, לא בגלל שחרב, בגלל שנבנה, בגלל התוצאה. דור הפלגה – שעד היום כלום בו לא השתנה. תמיד אני מצטטת תלמיד ששאל את רבו "רב כבר למעלה מאלפיים שנה קיים ואהבת לרעך כמוך, הכלל הכי חשוב בתורה, ועד היום הוא כלל לא פופולרי לא כבש במה ענה לו הרב "אז מה אתה מציע, שנפסיק לנסות?"

"קשה עלי פרדתכם" – פרוש רש"י, במדבר כט לד: משל למלך שערך סעודה שבעה ימים לנתיניו, כה גדולה הייתה אהבתו אליהם שהוסיף להם יום נוסף (שמיני עצרת). אפשר לראות זאת בשתי דרכים: אחת – קשה לו להיפרד מהם כי אוהב אותם כל כך, דרך שנייה – כי לא יכול לראות את הפרוד ביניהם, לכן הוסיף להם עוד יום, בתקווה שסוף סוף יתחברו ביניהם.

בואו נבנה מגדל שראשו בשמים

בואו נבנה מגדל שראשו בשמים, בואו נבנה ארמון למען שמו. בורא עולם הטוב והמטיב נמצא במנוחה מוחלטת  לנבראיו ורואה מקצה עולם ועד סופו (מינימום). לא צריך ארמונות (רעיון של יזמים פרטיים). כל מה שביקש בורא עולם: "עשו לי משכן ושכנתי בתוככם". משכן נייד, על מנת שתוכלו לקחת אותי אתכם בדרך, תרתי משמע. כמה מרגש פשוט וגאוני.

עוד דרך של קרבה מצידו (תמיכה אינטנסיבית) הוא עמוד האש והענן שמנחים מובילים את בני ישראל מיד אחרי שחצו את ים סוף (מדענים מספרים שבאותו הזמן היה אירוע קוסמי גדול, שביט נוגה וכדור הארץ כמעט  נפגשו, ואז כמו שכתוב בתנ"ך עברו עמוד האש והענן מראש המחנה לזנבו, כלומר הוחלפו הקטבים והשתנו הכיוונים. צפון הפך דרום, מזרח הפך מערב. זהו ההסבר לשאלה מדוע ארכה להם הדרך ארבעים שנה (המרחק הפיזי הרי לא הצריך זאת). הנה שוב הזדמנות לתת להם זמן להתעשת ולתקן את דרכיהם (סיר הבשר ועוד כל מיני קיטורים על שמאל ועל ימין).

"קראוהו קרוב" (ישעיהו מה ו) ועל זאת בא הנביא ומזהיר: דעו לכם זה שאתם קוראים לה' – נמשך מזה שהוא קרוב ויש לכם עכשיו הזדמנות להידבק בו יתברך.

הקורונה (כתר) קירבה נוספת בה בורא עולם קורא לאנושות כולה להתחבר אליו בדרך הטובה. לבוא מאהבה כי שנאת חינם כבר הוכיחה את עצמה להזכירנו: "לא חרב בית המקדש אלא בשם שנאת חינם."

]]>
ט' באב ו-ט"ו באב http://euromayday.org/%d7%98-%d7%91%d7%90%d7%91-%d7%95-%d7%98%d7%95-%d7%91%d7%90%d7%91/ Tue, 28 Jul 2020 01:34:00 +0000 http://euromayday.org/?p=12 [...]]]> חודש אב מגיע אלינו לקראת סוף השנה, הרבע האחרון של השנה לפני ראש השנה. אבל זה לא משעמם במירוץ אל הסוף. קודם כל יש לנו תשעה באב לזכר האסון הנורא שקרה לאומה שלנו – חורבן בית המקדש. כמה מעניין כשקורה משהו גשמי, כמו הרס של בניין, זה הורס קשרים בין אנשים, אמון ואמונה באחדות העם. הצער על מה שקרה גורם לנו להרהר על מה חשוב לנו, מה יקר ואם אפשר אי פעם לשקם ולבנות אותו מחדש. תשעה באב זה יום המסמל יגון, הרגשת אבל על האיחוד שבינינו ומי יודע אם נוכל להביא אותו אל ליבנו שוב.

ושבוע אחר כך זה חג האהבה. האבל, החשכה, הביאו את הנץ השחר למשהו חדש. זה יום בו אנחנו מלאי תקווה שיש מקום לאהבה. אנחנו מתחילים בלבוש לבן, חיוך מקווה לכל טוב ואנחנו יוצאים למצוא את האהבה בחוץ ובפנים. והאמת היא, שככל שהאהבה תחייך מבפנים, יהיה לנו קל לחייך אל החוץ. אבל הסוד הוא שגם אם נתמקד באחר, ונחייך אליו בידידות ובאהבת אחים, אז האהבה אל עצמנו תגדל ותתעצם.

בחג האהבה אנו מראים לעולם את האני הכי טוב שיש לנו, כדי למשוך את האהוב המחכה לנו בפינה ומחייך אלינו. אנו יוצאים החוצה מלאי תקווה במזלנו הטוב, באהבה המחכה לנו, בעזרת הטבע העובד יחד איתנו נפגוש את אהוב או אהובת ליבנו.

ככה תשעה באב וט"ו באב משלימים זה את זה. מן האבל הגדול על הניתוק שחל בעם עם חורבן בית המקדש, דרך ההכנה בבית, התכוננות לפגישת האהוב והאהובה עד היציאה החוצה בתקווה ובאמונה שהאהבה נמצאת גם בי וגם באחר.

מה יקרה כשניפגש? מה יקרה כשהלב שלנו יגע בלב האוהב שלנו? זו תעלומה מתוקה שתתגשם במהרה בימינו כשחלום יהפוך למציאות.  החלום ההדדי שלנו יהפוך לאגדה שמתגשמת יום יום. כל יום שנתמקד באהבת הזולת, בשמחה בשמחת האחר, כל יום כזה מעלה את האהבה העצמית שלנו, הבריאות הרגשת הנחת. באותו יום  נודה לטבע על חכמת הבריאה.

]]>
בואו נדבר על אהבה http://euromayday.org/%d7%91%d7%95%d7%90%d7%95-%d7%a0%d7%93%d7%91%d7%a8-%d7%a2%d7%9c-%d7%90%d7%94%d7%91%d7%94/ Sun, 26 Jul 2020 01:23:00 +0000 http://euromayday.org/?p=9 [...]]]> נכון האוויר רווי דווקא בשנאה, בלחץ, בכעסים, הכל חוץ מתחושה טובה ונקייה בלב בפנים ובין האנשים, לכן דווקא בגלל זה צריך לדבר עליה. כמה היא חסרה. כמה היא חשובה. 

מה היא אהבה? מחוות רומנטיות גדולות? סערת חושים מופלאה? נדמה שהסרטים והפרסומות דווקא הפשיטו ממנה את המשמעויות העמוקות, הפכו אותה למצרך צריכה שיווקי ולמילים חסרות ממשיות ואותנטיות. עובדה, תגידו אהבה בקול רם ותראו איך כולם מתכווצים בציניות ואי נעימות. 

שונים אך מחוברים

מה היא אהבה? אהבה היא הגישה לאנשים. היא הדרך שבה אנחנו מתייחסים זה לזה  בכל הרמות. למשל אהבה היא לא הסכמה, היא הקשבה. היכולת לתת לאדם אחר מרווח קיום ונשימה מבלי שננסה לבטל אותו, את דעתו, את ייחודו. מבלי לנצל, להשתמש בו, להשפיל או להכאיב. פשוט לרצות שיהיה לו טוב. בהגדרה כזאת – אהבה היא התשובה לכל בעיותינו. 

מה היא אהבה? אהבה בצורתה הגבוהה ביותר היא איחוד. חיבור בין ניגודים. למשל האנשים בארץ. כולנו שונים ומגוונים אפילו הופכיים! ולכן לא מצליחים להסתדר ברמה הכי בסיסית. השוני תמיד יהיה קיים וזה בסדר אבל החוסר בדבק מנטלי ורגשי בין הלבבות הוא הבעיה. כל אדם מרגיש לבדו במלחמה ולכן השוני מהווה איום על כולם.  במשפחה זה משנה שכל אחד שונה? לא. ההפך. זה חלק מהכיף. כי אנחנו אוהבים את האנשים ובטוחים ברצונם הטוב ולכן השוני בשבילנו הוא לא איום אלא מקור להנאה הדדית ולשמחה. 

ישראלים יקרים, כולנו שונים וזה תקין לחלוטין. מה שחסר בינינו היא רק האהבה. החיבור! כל הבעיות שלנו בחברה יפתרו אם נחזק את הקשרים בינינו כבני אדם, קודם כל. נחדש את הקשר ונחיה כמשפחה. זו התשובה היחידה.

תשעה באב הוא יום החורבן, הנפילה של כולנו לשנאת חינם החיה בינינו בועטת ושורפת עד היום, וט"ו באב הוא יום האהבה, הגאולה. מתהום הפילוג כולנו יכולים להתחיל את התיקון. משנה לשנה נעשה יותר קשה לחיות ביחד, כי משנה לשנה השוני רק גדל ולא מגיבים בהתאם במאמצים לגשר מעל לכל ההבדלים בתחושת קירבה. 

המצב הנוכחי בא לדחוף אותנו להסכים להשתנות! שמתוכו נחליט כולנו שככה אי אפשר ולא רוצים יותר לחיות. הפתרון  קיים והתחושה תהיה נפלאה כשנחליט מעל הכל להתקרב כמו אחים במשפחה. שונים, שווים ואהובים. 

זה אפשרי, טעמנו בקטן בעתות סכנה, מה יקרה כשנעבוד ביחד להחיות את ההרגשה בינינו כל הזמן, ללא כאב ואיום הסכנה? יש מצב שנביא עלינו את הגאולה. רק האהבה תנצח. רק האהבה יכולה.

]]>