מה זה ט"ו באב?

מה ידוע לנו על ט"ו באב?זה חג או איזה מנהג קדום של היהדות או לא ולמה לא למדנו על החג הזה בבית הספר?אני גיליתי את החג רק בחיי הבוגרים,הכרתי את יום האהבה הלועזי והיה שלב שחשבתי שזה אותו יום – כמה נורא! במקור ט"ו באב זהו תאריך ביהדות המציין מועד של פיוס ונחמה במשנה מתואר המועד כיום שבו בנות ירושלים יצאו לכרמים בריקוד ומחולות למצוא שידוך. הסבר נוסף הוא בניית בית המקדש השלישי העתיד להבנות בט"ו באב,משום שכל החורבנות שהיו בט' באב נתקנו בט"ו באב אז גם בית המקדש ייבנה בט"ו באב,מקור נוסף מביא הסבר שזהו חג חקלאי קדום-יום ציון לסוף הקציר ואחר מציע שזהו היה יום הבציר,היום האחרון שבו ניתן לנטוע עצים.

אז ט"ו באב זהו חג ביהדות ממש כמו כל חג אחר אך משום מה לא מקבל את הבמה הראויה לו ונדמה שהסיבה היא דווקא לשם החג המזוהה עימו – חג האהבה או כמו שחג זה מובא במקורות חג אהבה  ונחמה. זה היה אמור להיות החג הכי כיפי ושמח ולמרות זאת רב הנסתר מהגלוי בכל הקשור לחג זה. אנו מכירים את החג כיום האהבה שבו אנו קונים מתנות לאוהבים ובעיקר הצעירים שבינינו שעדיין מחזרים ומתחזקים את שלהבת האהבה ודואגים להביע את הרגשתם לבני הזוג. אבל בעצם מה אנו חוגגים ומה זה אהבה? מושג מסובך לא פחות מחקר המוח, או שמא הכי פשוט שיש כמו שאימא אוהבת את ילדיה? היא לא חושבת על כך כלל היא פשוט אוהבת אותם, היא מרגישה בלב ויודעת בשכל, אבל כמובן כשמדובר באהבה לאחרים זה לא כל כך פשוט כמו אימא לבנה ולרוב אנו לא יודעים לפרש מהי אהבה. כשאנו מתארים מהי אהבה הכל נראה טוב מכיל ומאפשר מרחב אין סופי לצד השני אבל האם זה באמת כך? מה קורה כשהקנאה פתאום מופיעה? לאן אותו מרחב נעלם? או אם אנחנו מרגישים שאנו נותנים יותר מהשני בקשר? איפה ההכלה ההתחשבות וההבנה?

לא סתם אנו רודפים אחר האהבה כל חיינו, אולי בגלל שהיא כלל לא מושגת או בגלל שאנו לא יודעים היא אהבה. אנו האנושות, יצורים אנוכיים, הדואגים רק לעצמנו ,כן כן רק לעצמנו, כי גם כשאנו דואגים לאחר אנו בעצם דואגים לעצמנו. גם אם אנו מביעים את יחסנו החם והעוטף למישהו אנו בכך דואגים שאנו נרגיש טוב ויהיה לנו נעים. לא תמיד קל לנו לקבל עמדה זו אבל ההסבר הזה נראה לי הרבה יותר הגיוני מהיכולת של משהו לאהוב מישהו אחר ללא מניע נסתר וכן גם כאן יש לנו תמיד מניע נסתר למרות שכולנו נכחיש זאת. בכל מקרה אני בעד יום האהבה למרות שאני לא יודעת בדיוק מהי אהבה ועד שנדע נמשיך להביע את אהבתנו בצורה חיצונית ובמחוות קטנות בצורת שוקולדים.