לעבוד מהבית

עבודה מהבית
עבודה מהבית

עבודה מהבית אינה מתאימה לכל אחד, יש לה יתרונות עצומים אבל גם חסרונות. הקורונה נתנה לרובנו אפשרות להתנסות בעבודה מהבית ולבחון האם זה יותר מתאים לנו או פחות. היתרון הגדול ביותר בעבודה מהבית הוא חסכון הזמן העצום – פחות זמן בפקקים, פחות אבטלה סמויה במשרד, פחות שיחות בטלות או עוד סיבובי סיגריה. מצד שני מדובר גם בקושי לא פשוט כשחסר מאוד הצד החברתי, חסר מאוד המידע שמגיע לרוב בדרכים לא שגרתיות באמצעות רכילות או שיחות מסדרון וחסר גם הטקס של ההתלבשות וההתאפרות, היציאה מהבית, ההגעה למשרד והתחלת היום בסביבה אחרת לחלוטין. כמובן שמי שהוא הורה לילדים קטנים ומחליט או מחליטה לעבוד מהבית חייב או חייבת לדאוג לסביבה ניטרלית ושקטה – כזו שבה הילדים לא יוכלו להפריע כל רגע ולשבור את הריכוז או להרגיש שהם מתחרים על תשומת הלב של ההורה אל מול הזום או המחשב.

אם בכל זאת התנסיתם בעבודה מהבית והחלטתם שזה הדבר עבורכם אז חשוב לזכור לנהל את המשאב היקר ביותר עבורכם בצורה מדוקדקת וזה הזמן שלכם – חשוב לעבוד לפי קלנדר ולהגדיר מה עושים מתי ואיך והכל לפי התכנון. לא לתת לשהות בבית לגרום לכם לזרום או לעגל פינות. בשביל להצליח בזה נדרשת משמעת עצמית לא קטנה ולכן תזונה בריאה ושעות שינה הכרחיות הן חובה לכל מי שעובד מהבית. חשוב להקפיד על לו"ז דומה לזה שהייתם מנהלים במשרד ולא לילות פרועים או לילות עבודה עד 2 בלילה ולאחר מכן קימה בצהריים עם דילוג אל ארוחת בוקר. גם ספורט יכול להועיל מאוד.

בכל הקשור להיבט החברתי – במיוחד אם אתם עובדים חדשים והצטרפתם אל חברה בה מרבית העובדים מכירים עוד מתקופה שבה עבדו יחד פיזית או במשרד – אתם צריכים לעשות מאמץ להשלים את הפערים החברתיים במודע. בין אם על ידי שיחות זום לא פורמליות או פגישות פיזיות של אחד על אחד. למרות שהזום לעיתים מאפשר התנהלות מקצועית ויעילה יותר, העדר הפן חברתי אישי עלול לגרום לחסך ולבעיות בהמשך. סביר להניח שלאחר הקורונה נראה יותר טכנולוגיות וכלים שיאפשרו לפצות על חסכים אלו וישנו בצורה משמעותית את העבודה מהבית.